Tulude laekumine paraneb, kuid on ebaühtlane

                     
Tulude laekumine paraneb, kuid on ebaühtlane
Foto: Ilmar Saabas

Tulumaksu laekumine Luunja valla eelarvesse on eelneva aasta sama perioodiga võrrelduna kas­vanud.
Kogu Eestis aga on laekumised väga ebaühtlased ja kõikuvad. Masueelse 2008. aasta taset ei ole veel saavutatud.

Laekumiste paranemine omavalit­sustes peegeldab majanduse jätku­vat taastumist, mis vältab nüüdseks juba 18 kuud. Sellega on kaasnenud valdade ja linnade finantsolukorra mõningane leevenemine, kuid tu­lude taastumist masule eelnenud ta­semele ei ole siiski toimunud.

2007.a. ning 2009.-2011.a. näita­jad on tänaseks küll ületatud, kuid 2008.a. tasemeni laekumised veel ei ulatu. Kui arvestada ka vahepeal mõjunud inflatsioooni, siis võib öel­da, et ollakse sisuliselt mitme aasta tagusel tasemel. Vaid üksikutel oma­valitsustel on seis parem.

Võrreldes 2011.a. I kvartaliga on üksikisiku tulumaksu laekumine Eestimaa omavalitsustes kasvanud 8,2% võrra. Maakonniti on pilt eri­nev - suurim on kasv Põlvamaal (9,8%), samas Jõgevamaal on tege­mist isegi kahanemisega (-1,4%)

Tartumaa omavalitsustes oli laeku­mine 7% võrra suurem kui 2011.a. I kvartalis. Seejuures on kõikide meie maakonna omavalitsuste laekumine jõudnud plussi.

Suurim kasv on üllatuslikult Mäk­sa vallas (19%), väikseim Piirissaa­re vallas (1%) ja Laeva vallas (4%). Luunja valla laekumised on kas­vanud 13%.

Märtsikuu maksulaekumiste osas on kogu riigis toimunud üllatusli­kult negatiivne nihe - veebruaris oli laekumine võrreldes eelmise aasta­ga plussis 13,4% võrra, märtsis aga üksnes 7,1% võrra. Seda on raske se­letada, ilmselgelt on tegemist pigem tehnilise anomaaliaga, mitte tagasi­löögiga reaalses majanduses.

Luunja vallas on tulumaksu laekumise kasv aasta algusest siis­ki progresseeruv - jaanuaris 7,7%, veebruaris 13,1% ning märtsis 19,8% võrra suurem kui mullu samal ajal. Tänavu I kvartalis laekus tulumaksu kokku 437,5 tuh eurot (mullu samal ajal 385,5 tuh eurot).

Seejuures on aasta kolme esimese kuu maksulaekumiste näitajad selle perioodi osas meie valla ajaloo kõr­geimad.

Omavalitsuste detailsemate finant­snäitajatega on huvilistel võimalik tutvuda Rahandusministeeriumi ko­dulehel www.fin.ee alajaotuses ko­halikud omavalitsused.


Vaata märksõnade teemalehti või lisa/eemalda neid MyDelfi huvidest + ja - abil.

Mis teemad Sind huvitavad?

  • -  jälgi
  • -  ära jälgi
Lase MyDelfil ehitada Sinu personaalne uudisleht!

Logi sisse Facebook'iga

Alusta MyDelfi kasutamist
Registreeritud (0) Anonüümne (0)
Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare
Maakonna uudised